Hakkında

HİKAYE

Belgesel; Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA)’ndan mikrokredi alan ve kendi gelir getirici faaliyetlerini başlatan, Türkiye’nin 7 bölgesinden 7 kadının hikâyesini konu almaktadır. Mardin’den Zerge Torun, Eskişehir’den Saadet Songül, Aydın’dan Sevilay Köseoğlu, İstanbul’dan Melek Yılmaz, Artvin’den Meryem Alpaslan, Mersin’den Fatma Kalkan ve Diyarbakır’dan Güler Bal bu belgeselin kahramanlarıdır.
Kimi eşinden ayrılmış, kiminin eşi ölmüş, çocuklarıyla ortada kalmış; kimi yoksulluktan komşularının yardımıyla varlığını sürdürebilmiş; kimi şiddet, kimi taciz görmüş… Ancak, hepsinin ortak noktası, yoksulluk ve çaresizliktir. Hayata tutunmak için, hepsi çare arayışına girmiştir. Umut, onlar için yeni bir başlangıçtır. 7 Kadın; içine düştükleri çıkmazdan kurtulmak için, kendi geleceklerini kendileri çizecektir. Her biri para kazanacak, varlığını devam ettirecek, çocuklarının geleceğini hazırlamak için çalışmaya ve üretmeye başlayacaktır…
Bu belgesel; yoksulluktan ve çaresizlikten kurtulan kadınların, kendi ayakları üzerinde durmalarının ve onurlu bir hayata geçişlerinin hikâyesidir.

NEDEN “7 KADIN 7 BÖLGE” BELGESELİ


“7 Kadın 7 Bölge” Belgeseli’nin amacı; Türkiye’de karar vericilere, özel ve kamu sektörü temsilcilerine ve medyaya ulaşmak; yurt dışında ise Türkiye olarak ülke örneğini anlatarak ve belgeseli göstererek, uluslararası Sivil Toplum Kuruluşlarının dikkatini çekmek ve yoksul kadınların kendi kendilerine gelir getirici faaliyetlerde bulunmaları için daha fazla finansman oluşturulmasının önünü açmaktır. Böylece, daha çok kadının yoksulluktan ve çaresizlikten kurtulması ve kendilerine yeni bir hayat kurması sağlanmış olacaktır.
Bu belgeselle; kadınların, yoksulluktan ve çaresizlikten, umut dolu yarınlara gidiş yolculuğunu sizlere göstermek istedik. Anadolunun çeşitli bölgelerinden dar gelirli kadınların çığlıklarına karşılık verildi. Ya diğerleri…
Zor hayat şartlarında yaşam mücadelesi veren kadınların, hayatlarına yapılan küçük dokunuşların, nasıl büyük bir etki doğurduğunu göstermek ve bu konuda farkındalık oluşturmak istiyoruz.